• مؤمن، مؤمن واقعى نیست، مگر آن که سه خصلت در او باشد:سنّتى از پروردگارش و سنّتى از پیامبرش و سنّتى از امامش. امّا سنّت پروردگارش، پوشاندن راز خود است،امّا سنّت پیغمبرش، مدارا و نرم رفتارى با مردم است،امّا سنّت امامش، صبر کردن در زمان تنگدستى و پریشان حالى است.(حضرت امام رضا علیه السلام)
  • پنهان کننده کار نیک [پاداشش] برابر هفتاد حسنه است، و آشکارکننده کار بد سرافکنده است، و پنهان کننده کار بد آمرزیده است. (حضرت امام رضا علیه السلام)
  • قل شخص مسلمان تمام نیست، مگر این که ده خصلت را دارا باشد:1ـ از او امید خیر باشد. 2ـ از بدى او در امان باشند. 3ـ خیر اندک دیگرى را بسیار شمارد. 4ـ خیر بسیار خود را اندک شمارد. 5ـ هر چه حاجت از او خواهند دلتنگ نشود. 6ـ در عمر خود از دانش طلبى خسته نشود. 7ـ فقر در راه خدایش از توانگرى محبوبتر باشد. 8ـ خوارى در راه خدایش از عزّت با دشمنش محبوبتر باشد. 9ـ گمنامى را از پرنامى خواهانتر باشد. 10ـ سپس فرمود: دهمى چیست و چیست دهمى؟ به او گفته شد: چیست؟ فرمود: احدى را ننگرد جز این که بگوید او از من بهتر و پرهیزکارتر است.(حضرت امام رضا علیه السلام)

(برگ_سبز ) عذرپذیر

برگ_سبز

عذرپذیر

بسْم اللهِ الْرَّحْمنِ الْرحیم

چون هدهد به نزد سلیمان بازگشت، عذر خویش را بیان کرد و از قوم سبأ خبر آورد. سلیمان گفت: باید ببینم این عذر که آوردی راست است یا دروغ؛ اگر دروغ باشد، تو را به سختی عذاب می‌کنم!

جبرئیل امین از طرف خدا آمد و گفت: ای سلیمان! مرغک ضعیف را تهدید می‌کنی! ای سلیمان! چرا از مرغی ضعیف، به عذری ضعیف بسنده نمی‌کنی و او را تهدید می‌نمایی؟

چرا از ما نمی‌آموزی که با بندگان خود، چگونه معامله می‌کنیم.

وقتی کافری در امواج متلاطم دریا، در درون کشتی گرفتار می‌گردد، از ترس غرق شدن، بت را می‌اندازد و به زبان عذر، دروغ می‌گوید. چون وی از دریا بیرون رفت و از غرق شدن خلاصی یافت، بار دیگر بت را می‌پرستد و به کفر خویش بازمی‌گردد

من به دروغ وی توجه نمی‌کنم و آن عذر دروغ وی را می‌پذیرم و از غرق شدن نجاتش می‌دهم.

داستان‌های کشف‌الاسرار، ص 409

تاریخ ارسال : یکشنبه 24 دی 1396 22:44 | نویسنده: هادی لطفی پیربستی | چاپ مطلب

(0)

امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.

درباره من

متولد لولمان

الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ. وَعَجِّلْ فَرَجَهُمْ. وَالْعَنْ أعْداءَهُم أجْمَعِینَ.